trende
trende

Epoksi Mutfak Tezgahı Boyama

18.04.2024
278
Epoksi Mutfak Tezgahı Boyama

EPOKSİ MUTFAK TEZGAHI BOYAMA NEDİR?

Evlerde estetik ve şık görünmesi açısından en çok önemsenen yerlerden biri mutfaktır. Mutfakta sık kullanılan ve görünümde büyük yer kaplayan alan ise mutfak tezgahıdır.  Kullanış açısından sağlam bir yüzey sık istenmektedir. Bundan dolayı tercih olarak epoksi mutfak tezgahı boyama kullanımı görebilmekteyiz. Epoksinin zemin için birden fazla avantajı vardır. Dayanıklılığı, görünüşü, kullanım kolaylığı ve ömrü bakımından kullanıma en açık ürünlerden biridir.

EPOKSİ MUTFAK TEZGAHI BOYAMA AVANTAJLARI NELERDİR?

Dayanaklılık: Epoksi boyanın sık kullanımının en temel sebeplerinden biri fiziksel ve kimyasal oluşabilecek nerdeyse tüm olağan durumlara karşı dayanıklılığıdır. Mutfak tezgahında aşınma, çizilme veya darbe oluşturabilecek birden fazla alet bulunabilir. Bunların oluşturabileceği fiziksel zararları en aza indirgemek ya da tamamen engellemek için epoksi mutfak tezgahı boyama çok etkili bir seçenektir diyebiliriz. Kimyasal olarak ise asitik veya tezgah üzerinde iz bırakacak herhangi bir durum karşısında da epoksi dayanım gösterebilir. Bu dayanıklılık faktörleriyle beraber diğer mutfak tezgahı kaplama çeşitlerine göre daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanır.

Estetiklik: Epoksi mutfak tezgahı boyamada çeşitli desen ve renk tercihi sizlere bırakılır. İstediğiniz uyumlu ve hoş tercihi yapabilirsiniz. İstediğiniz görünüme bu sayede rahatlıkla ulaşırsınız. Çeşitlerde ise granit, mermer, kuvarsit ve daha fazlasına da ulaşabilirsiniz.

Kullanımı açısından oldukça kolaylık sağlayan bir malzemedir. Temizlenmesi oldukça basittir. Toz tutmayan yapıya sahiptir.

Su geçirmeyen bir malzemedir. Mutfak tezgahları en çok suya maruz kalan kullanım alanlarından biridir. Bundan kaynaklı olarak çabuk yıpranma veya küf tutma gibi durumlar meydana gelebilir. En istenilmeyen şeylerden biri ise bakteri üremesine sebebiyet verecek bir malzeme türüdür. Epoksi boya tüm bu durumlara karşı oldukça avantaj yaratan bir malzemedir. Su geçirmez yapısıyla küf veya rutubet oluşumuna izin vermez. Bakteri oluşumuna da izin vermez.

Sıcaklığa karşıda oldukça dayanıklı bir malzemedir. Epoksi mutfak tezgah boyası sıcağa maruz kalma durumlarına karşı oldukça dirençlidir. Sıcağın meydana getireceği her türlü faktörü engeller veya daha az yıpranacak şekilde direnir.

EPOKSİ MUTFAK TEZGAHI BOYAMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Epoksi mutfak tezgahı boyamada sayılabilecek çok fazla çeşit mevcuttur. Bunlardan en fazla bilenenleri sayacak olursak;

 • Gri mermer görünümlü mutfak tezgahı,
 • Kalın çizgili mermer görünümlü mutfak tezgahı,
 • Beyaz lekeli siyah mermer görünümlü mutfak tezgahı,
 • İnce kahverengi çizgili beyaz mermer görünümlü mutfak tezgahı,
 • Düz beton görünümlü mutfak tezgahı,
 • İnce beyaz mermer görünümlü mutfak tezgahı,
 • Siyah lekeli beyaz mermer görünümlü mutfak tezgahıdır.

 

EPOKSİ MUTFAK TEZGAHI BOYA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 • Öncellikle uygulamanın yapılacağı mutfak tezgahı hazır hale getirilir. Çatlak veya delikler doldurulur. Zemin düz bir hale getirilir. Ve kirden tozdan arındırılır.
 • İşlemin yapılacağı alan sınırına bant yapıştırılır. Alanın dışına uygulama yapılmasını engellemek amacıyla bu işlem yapılır.
 • Tamamen temiz olduğundan emin olunduktan sonra tezgah üzerine astar uygulaması yapılır.
 • En sağlıklı sonucun alınması için iki astar uygulaması yapılması tavsiye edilir. Yeterli yapışkanlığı elde edildiğine emin olunur.
 • İstenilen görünümü elde etmek için yapılması gerekilen desen işlemleri yapılır. Desenleri dikkatlice çizilir.
 • Astarın kuruyarak sertleştiğinden emin olunduktan sonra hazırlanan ve desene uygun olan epoksi dökümü yapılır ve rulo destekli yayılması sağlanır.
 • Epoksinin tamamen kuruduğuna emin olmadan kullanıma açılması uygun değildir. Sağlıklı bir epoksi mutfak tezgahı için iyice kuruması gereklidir. Emin olunduktan sonra rahatlıkla kullanılabilir.

İstenilen estetik görüntü ve uzun ömürlü kullanış için epoksi mutfak tezgahı boyama işlemi en doğru tercihtir. Mutfağa uyum sağlayacak şekilde desen ve renk seçim seçenekleri ile size birçok avantaj sunar. tüm bu avantajlar göz önüne alındığında ise oldukça akıllıca bir tercihtir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?