trende
trende

20 Kg Epoksi Kaç Metrekare Yer Yapar?

04.05.2024
81
20 Kg Epoksi Kaç Metrekare Yer Yapar?

20 Kg Epoksi Kaç Metrekare Yer Yapar?

20 kg epoksi kaç metrekare yer yapar ve işlemi uygulaması uzun sürer gibi soruların cevabı burada! Zemin kaplama işlemlerinin son döneme damga yapan maddelerinden olan epoksi, günlük hayatta artık daha çok karşımıza çıkmaktadır.

Epoksi maddesi iki bileşenli kimyasal reçinelerden oluşmaktadır. Bu kimyasal reçinelerin oluşturduğu madde sayesinde 3 boyutlu ürünlerden zemin kaplamalarına kadar pek çok ürün çıkmaktadır. Kolye, sehpa, masa ve tabi ki en çok da zemin kaplama ürünleri piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu zemin kaplamalar ise çoğunlukla fabrika, hastane ve endüstriyel sektörde tercih edilmektedir.

20 kg civarındaki bir epoksinin ne kadarlık bir alanın zeminini yapacağı ise alanın durumu ve kullanıcıların talebi ile ilişkilidir. Zemin ne amaçla kullanılmakta ve ne kadar kalınlıkta bir epoksi istenildiği belirlenerek alan hesabı yapılmaktadır. Alan yüzeyinin düz olup olmaması ve uygulanan epoksi modeline göre de bu hesaplamalar değişiklik gösterebilmektedir.

Epoksi Zemin Kaplaması Nedir? ­| Ne İşe Yarar?

20 kg epoksi kaç metrekare yer yapar bilgisinden önce epoksi zemin kaplaması nedir ve ne işe yaradığı hakkında bilgi vermek isteriz. Bozuk, eğimli ya da eski zeminleri yenilemek adına bu zemin kaplamalar uygulanmaktadır. Ayrıca farklı tasarımlarda zemin oluşturmak için de epoksiler kullanılmaktadır.

Portakal dokulu, 3D epoksi, multilayer, şeffaf epoksi ve selfleveling gibi çok fazla çeşidi olan bu zemin kaplamalar pek çok dekorasyona da uyum sağlamaktadır. Zeminlerin kullanılma amacına uygun olarak doku yapma ve renklendirme yapmak mümkündür. Alanları birbirinden ayırmak için renk ve tasarımlar zeminlere uygulanabilmektedir.

Epoksi zemin kaplaması işlemleri oldukça basit ve pratik bir şekilde hazırlanmaktadır. İşlemin uygulanmasından çok fazla zaman geçmeden zemini kullanmak mümkündür. 20 kg epoksi kaç metrekare yer yapar detayı için öncelikle zemin durumu incelenmelidir. Zemin bizlere bu konuda en net bilgiyi verecektir.

20 Kg Epoksi Kaç Metrekare Yer Yapar Nasıl Bilinir?

Endüstriyel alanlar başta olmak üzere okul, hastane, ev ve çeşitli kurumlarda epoksi zemin kaplamalar yer almaktadır. Gerek temizlik açısından kolaylık sunması gerek ise uzun süreli kullanıma uygun olması sebebiyle bir cep dostu adeta!

Epoksiler oldukça yoğun talep görmektedir. Bir zemin için kaç kg epoksi harcanacağı ise çeşitli analizler sonucu yuvarlama hesabı yapılarak bulunur. Bu analize etki eden etmenler şunlardır: Zemin yüzey durumu, zemin modeli, zemin eğimi, zemine uygulanacak işlemlerin epoksi ile bağlantısı, epoksinin kalınlığı, epoksinin dokusu, epoksinin renklendirilmesi ve tasarımıdır.

Tüm bunları en ince ayrıntısına kadar hesap ettikten sonra genel bir zemin alan hesabı yapılır. Diğer etmenler ile birlikte kullanılacak epoksinin kilogramına karar verilir. Rulo ile uygulama yapılacak ise buna göre bir değerlendirme yapılır. Ayrıca astar kat gibi diğer işlemler de epoksiye ait işlemlerdendir.

Epoksi Maddesi Zemin İçin Dayanıklı Mıdır?

20 kg epoksi kaç metrekare yer yapar konusuna değindik ancak bu epoksi maddesi zeminler için ne kadar dayanıklı, onu da aktarmak isteriz. Zeminler günlük yaşamda sürekli olarak kullandığımız bir alan iken endüstriyel alanda ağırlıkların konulduğu, sürüklendiği ve eşya taşımacılığının olduğu yerlerde dayanıklılık daha önemlidir.

Zeminlerde trafiğin fazla olduğu bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar zaman içerisinde aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaktadır. Öyle ki kimi zaman zeminlerin çatladığını ve hatta eğer fayans varsa bunların kırıldığını da görmekteyiz. Tüm bu durumlara çözüm olarak epoksi zemin kaplamalar piyasada boy göstermektedir.

Epoksiler, dayanıklılık konusunda oldukça verimli bir maddedir. Ağır iş makinelerini taşıyabilir, çizilme ve aşınmaya karşı son derece dirençlidir. Ayrıca ayak trafiğinin olduğu alanlarda da yıpranma az olarak gözlemlenmektedir. Yıpranmadan uzun yıllar boyu kullanılabilecek bir zemin kaplama türüdür.

Su yalıtım ve izolasyon için poliüretan enjeksiyon sayfamızı ziyaret ediniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?