trende
trende

Yer Boyası

14.02.2024
110
Yer Boyası

Yer Boyası

Yer boyası tüm zeminlerde kullanılan bir boya çeşididir. İçeriğindeki reçine ve selüloz sayesinde sertleşerek zeminlerin boyanması için özel olarak üretilmiştir. Ürünü temiz bir zeminde kolaylıkla uygulayıp aynı gün içerisinde kullanıma başlayabilirsiniz.

Özel yapısı sayesinde yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanım olanağı sağlamaktadır. Yer boyası her türlü alana uygulanabilen zengin renk seçeneklerine sahiptir.

Yer boyası, içerisindeki reçine sayesinde darbelere ve yıpranmalara karşı üstün koruma özelliği göstererek ilk günkü gibi bir kullanım olanağı sağlamaktadır. Ayrıca tır, uçak, makine gibi ağır ürünlerin bunduğu bölgelerde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Yer boyası Uygulama Yöntemleri

Yer boyasını aldıktan sonra öncelikle selülozik tinerle açmak gerekmektedir. Zemin boyasının içerisine sentetik tiner dâhil hiçbir kimyasal madde eklenmemelidir. Bu tür malzemeler ürünün özelliğini bozarak boyanın yapısını değiştirmektedir. Ürünü tinerle açtıktan sonra zemin hazırlığına başlanır. Zemin toz ve üzerinde oluşan kirlerden arındırılır. Arınma işlemi sert bir fırça ile yapılmalıdır. Özellikle beton zeminlerde su ile temizlik yapılmamalıdır. Bunun sebebi beton suyu çekerek içine hapseder ve kuruması 2 -3 hafta gibi bir zaman alır. Yer boyası tam kurumamış zemine uygulandığında zamanla renk solmaları ve zeminde istenmeyen görüntüler oluşmaktadır.

Fırça ile temizleme işleminin ardında zeminde herhangi bir çatlak veya yarık gibi durumlar varsa boya uygulama öncesinde macunla kapatılmalıdır. Bu işlemden sonra zemin boyası rulo fırça ile boyanmalıdır. Zemin yapısına göre 2 veya 3 kat sürülebilmektedir. Her kat için boyanın kuruması beklenmelidir. Bekleme süresi boyanın daha iyi tutması için mutlaka yapılmalıdır.

Zemin boyası fırça ile uygulandıktan sonra etrafına duba gibi ürünler koyarak kuruması beklenir. Yaklaşık 4-5 saatte zemin tamamen kurumuş ve kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Zemin boyasını isterseniz kendiniz yapabilirsiniz. Kullanma talimatlarına tam olarak uyulduğu takdirde kolaylıkla yapılabilmektedir. Eğer vaktiniz yoksa ve profesyonel kişilerin yapmanızı isterseniz bu işi yapan kişilerden yardım alabilirsiniz.

Yer Boyası Kullanım Alanları

Yer boyası içerisindeki maddeler sayesinde darbelere ve yıpranmalara karşı oldukça etkilidir. Uygulandıktan sonra hızlı kuruması ve içeriğindeki maddeler sayesinde yıllarca zarar görmeden kullanılmasından dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. En fazla kullanılan alanları fabrikalarda ağır makinelerin kullanıldığı alanlar, depo ve antrepo gibi forklift kullanılan yerler, yemekhane gibi temizleme ihtiyacının fazla olduğu alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca alışveriş merkezlerinin otoparklarında, havaalanlarında, tamirhanelerde kısacası üretimin yapıldığı her alanda kullanılmaktadır. Ayrıca farklı renk seçenekleri ile alan belirtmek amacıyla da işletme ve fabrikalarda fazlasıyla kullanılmaktadır.

Zemin Boyası yapılırken dikkat edilecek hususlar

  • Zemin boyası mutlaka selülozik tinerle açılmalıdır. Sentetik tinerler ürün yapısını bozduğundan dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır
  • Zemin boyasını uygulamadan önce zemin iyice temizlenmelidir. Herhangi bir toz kalıntısında boya tam tutmayabilir. Bazı yerlerde istenmeye görüntüler oluşabilir
  • Boyanın uygulandığı zemin beton ise kesinlikle su ile temizlenmemelidir. Bölgede su tam kurumayacağından dolayı boya istediğimiz rengi vermeyebilir.
  • Dışarıda uygulama yapılacaksa yağmur yağmamasına ve havanın aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca güneşin dik geldiği öğle saatlerinde uygulama yapılmamaktadır.
  • Yer boyası uygulandıktan sonra 3-4 saat zemine eşya vs. koyulmayarak kuruması beklenmelidir.
  • Zemin boyası tamamen kuruduktan sonra kullanılmalıdır.

Zemin boyası Fiyatları

Zemin boyaları her alanda etkili olan oldukça dayanıklı malzemelerdir. Uygulandıktan sonra yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Hem insanların yoğun olduğu bölgelerde hem de araç trafiğinin fazla olduğu bölgelerde uygulanabilir.

Zemin boyasının piyasada birçok muadili vardır fakat size tavsiyemiz kalitesine güvendiğiniz markaların ürünlerini kullanmanızdır. Bu ürünler ilk etapta pahalı olsa da özelikleri sayesinde kendisini amorti etmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?