trende
trende

AKRİLİK YOL ÇİZGİ BOYASI

14.02.2024
56
AKRİLİK YOL ÇİZGİ BOYASI

Akrilik Yol Çizgi Boyası

Akrilik yol çizgi boyası tek bileşenli olup oldukça kolay uygulanabilir olma özelliğine sahiptir. Yüksek örtücüğe sahip olmakla birlikte kullanıldığı süre boyunca renk değişimi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı olması ile birlikte bu boyalar aynı zamanda UV dayanımı oldukça yüksek olan soğuk yol çizgisi boyaları arasında yer almaktadır.

Trafiğin düzenlenmesi amacıyla karayollarında bazı çizgiler yer almaktadır. Bu boyaların sürekli aşınmaya, sürtünmeye ve hava şartlarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Kış aylarında sert rüzgarlar, yağmur ve kar bu çizgilerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Diğer yandan yaz aylarında da aşırı sıcaklar yine bu zeminlerin zarar görmesine yol açabilecektir.

Akrilik yol çizgi boyası tüm bu durumlara karşı yol çizgilerinin hiçbir olumsuz durumdan etkilenmemesi için özel olarak hazırlanmaktadır. Boyanın kalitesi burada en belirleyici unsur olmaktadır. Boyalardan istenilen verimin alınabilmesi açısında boyaların kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir.

Akrilik Yol Çizgi Boyası Kullanım Alanları

Akrilik yol çizgi boyaları hızlı ve çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Bu özelliği dolayısı ile araç ve yaya ve yaya trafiğinin düzenlenmesi amacıyla karayollarında daha fazla kullanılmaktadır. Diğer yandan şehirlerarası ve şehir içi karayolları, kaldırımlar, otoparklar, hava alanları, yaya geçitleri ve trafik işaretleme çizgilerinde kullanılmaktadır.

Yaya sirkülasyonunun fazla olduğu ve trafiğin yoğun olduğu alanlarda iyi bir performans sağlamakla beraber beton ve asfalt gibi yüzeylerde yaya geçitleri ve dur çizgileri için kullanılır. Trafik akışının ve seyrinin bozulmaması adına akrilik boyaların hızlı kurumasının önemi oldukça büyüktür. Bu boyalar aynı zamanda yağ ve motorinden de etkilenmemekte yüzeye zarar vermemektedir.

Akrilik Yol Çizgi Boyası Uygulama Şekli

Akrilik yol çizgi boyası uygulanmadan önce yüzeyin bu işlem için hazır hale getirmesi gerekir. Bu bakımdan uygulama yapılacak yüzey gevşek dokulu tabakalardan, kabartmış yüzeylerden ve tozlardan arındırılmalıdır. Yüzeyde yer alan yağ, kir ve toz temizlenmiş olmalıdır. Yüzeyin ıslak ya da nemli olmaması tamamen kuru olması gerekmektedir.

Yapılan bu ön hazırlıklarla beraber boya inceltilmeden kullanıma hazır hale gelecektir. İsteğe bağlı olarak 2. kat uygulamasında katlar arasında 30 dakika beklenmelidir. Bu süre ısı ve rutubete bağlı olarak değişmektedir. Gece görünürlüğü sağlamak isteyenler bunun için kullanılacak cam küreciği boya yüzeyine homojen olarak serpmek durumundadırlar.

Uygulama Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

Akrilik yol çizgi boyası uygulama esnasında bazı hususlara dikkat daha doğru ve kusursuz bir boyama işleminin yapılmasını sağlayacaktır.

 • Boya kullanılmadan önce kutu içinde homojen bir hal alıncaya kadar karıştırılmalıdır.
 • Boya yapılacak ortamdaki sıcaklığın +5 derece’nin altında ya da +35 derecenin üstünde olması durumunda yüzeysel problemler yaşanabilecektir. Bu duruma dikkat edilerek boyama işlemine başlanması gerekmektedir.
 • Uygulama yapılacak olan yüzeyin tamamen kuru ve temiz olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uygulama özelliklerine uygun şekilde uygulama yapılmalı bunun dışındaki durumlarda uzak durulmalıdır.
 • İnceltilme oranı % 5 – % 10’dan fazla yapılmamalıdır.
 • Boyamanın doğru bir şekilde yapılabilmesi için katlar arasında boyama sürelerine uygun harekete edilmelidir.

Akrilik yol çizgi boyası beton, asfalt ve epoksi kaplı tüm yüzeylerde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu boya esnek bir yapıda olması sebebiyle aşınma direncine sahip olmakta ve hızlı bir şekilde yapışmaktadır. Tüm kimyasallara karşı oldukça büyük bir direnç gösteren akrilik yol çizgi boyalarının en belirgin özelliği hızlı bir şekilde kurumasıdır.

Akrilik yol çizgi boyası daha çok karayollarında araç ve yaya trafiğinin düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Hızlı bir şekilde kuruyan bu boyanın uygulandığı alanlarda otoyollar trafikten daha az bir şekilde etkilenmektedir. Uygulamanın yapıldığı alanlarda aydınlatma faktörünün önemi oldukça büyüktür. Bu durumda boyanın inceltilmesine gerek kalmayacaktır.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?