trende
trende

İZOLASYON BANDI

14.02.2024
85
İZOLASYON BANDI

İZOLASYON BANDI

İzolasyon bandı ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı ve iki iletken arasındaki akımı kesmek amacıyla kullanılır. İzolasyon bandı farklı bölgelerde farklı amaçlar için kullanılır. Bu da kullanım alanları için pratik sağlar. İzolasyonun bazı kullanım alanları vardır. Bu kullanım alanlarına örnek verecek olursak cep telefonlarının onarımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı, su yalıtımı, hava yalıtımı, kapı, çatı, pencere veya pervazlarda yalıtım amacıyla kullanılır.

İZOLASYON BANDININ ÖZELLİKLERİ

 • Farklı yüzeylerin kullanımının amaçlarından biri esnek oluşudur.
 • Sağlam bir yalıtım için aşınım, nem ve dış etkenlerden gelen kimyasallara karşı dirençlidir.
 • Uygulandığı yere sağlam yapışma sağlar.
 • Yüksek sıcaklıklara karşı fazlasıyla dayanıklıdır.
 • Farklı renk seçenekleriyle de kullanıldığı yere uygun tanımlama yapılabilir.
 • Yüksek seviyede dielektrik direncine sahiptir.

İZOLASYON BANDI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • Elektrik izolasyon bandı
 • Isı ve ses izolasyon bandı
 • Zifli izolayson bandı
 • Çatı izolasyon bandı
 • Kapı-pencere izolasyon bandı gibi çeşitleri vardır.

Peki bunlar nerelerde nasıl kullanılır.

ELEKTRİK İZOLASYON BANDI

Tavan kaplama ve alçıpan uygulama gibi işlemler için kullanılır. Pvc ve benzeri malzemelerin kullanılarak yapılır. Elektriksel akımı engellemek için kullanılan bir izolasyon bandı çeşididir. Elektronik cihazlar, endüstriyel uygulama alanlarında, inşaat onarım ve bakım alanlarında, otomotiv sektöründe ve elektrik tesisatı uygulamalarında elektrik izolasyon bandı kullanılır. Bu bantlar esnektir. Ve dayanıklı bir yapısı vardır.

SES İZOLASYON BANDI

Seslerin karışmasına engeller olur. Ses geçişinde engel olduğu için kullanıldığı ortamın sessiz ve gürültüsüz olmasını sağlar. Müzik çalışması yapmak isteyenler için akustik bir ortamın oluşmasına olanak sağlar. İnşaat projelerinde duvar ve tavanlarda kullanılabilir. Ev ve ofis gibi alanlarda kapı ve pencere kenarlarında olan boşluklarda kullanılır. Stüdyo ve oditoryumlarda ise akustik bir ortam oluşmasını sağlar. Otomotiv sektöründe aracın içindeki ses yalıtımını sağlar. Yol gürültüsünde iyi derecede azalma sağlar. Endüstriyel tesis ve fabrikaların ses izolasyonunu sağlamak için kullanılır.

KAPI VE PENCERE İZOLASYON BANDI

Kapı ve pencere kenarlarında olan boşlukların kapatılması için kullanılır. Bu bandı kullanmak maliyet açısından da avantajlıdır. Boşluk kalan kısımların kapatılmasıyla toz geçişini de engeller. Kışın soğuk havanın yazın ise sıcak havanın geçişini sağlayarak enerji tasarrufunda etkilidir. Bu sayede çevre dostudur.

ZİFLİ İZOLASYON BANDI

Pratik bir şekilde uygulaması yapılabilir. Ses ve su yalıtımında sık tercih edilen bir banttır. Kendinden yapışkan özelliği vardır. Arabaların seyir sırasında oluşan titreşimlerini azaltır. Ahşap, metal, cam, plastik vb. gibi birçok alanda kullanılır. En sık kullanıldığı yerlere örnek verecek olursak; kapı içlerinde, ses sistemlerinde, otomotiv kaputlarının iç kısımlarında sık olarak kullanılır.

ÇATI İZOLASYON BANDI

Çatı için yapılacak uygulamada kullanılan malzemedir. Onarım ve tadilat gibi konularda kullanıma uygundur. Örnek verecek olursak metal, çimento, plastik gibi malzemelerin onarımında kullanılır. Son derece güvenilir ve kullanımı kolay bir izolasyon bandıdır. Duvar çatlakları, dış cephe, cam malzemeler, demir, beton gibi alanlarda aktif olarak kullanılır.

İzolasyon bandı birçok alanda aktif olarak kullanılan ve ekonomik bir banttır. Birden fazla alanda; ısı, ses, su, hava, toz, elektrik yalıtımlarını sağlamak için kullanıma uygundur.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?