trende
trende

Havuz Yalıtımı Nedir?

14.02.2024
76
Havuz Yalıtımı Nedir?

Havuz Yalıtımı Nedir?

Havuz yalıtımı öncelikle havuzun hijyenik olmasını sağlamakla birlikte yabancı cisimlerin havuz içerisine girmesini önlemektedir. Aynı zamanda havuz alanındaki suyun kaybını azaltan bu yalıtım sistemi, birden fazla ve farklı yapı malzemelerinin ortak kümede toplanması ile oluşmaktadır.

Yalıtım malzemelerin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi olan havuz, çocukların eğlence ve spor aktivitelerinin vazgeçilmezidir. Bu nedenledir ki havuz temizliği çocukların uzun süre geçirmesi ile ayrı bir önem kazanmaktadır. Zaman içerisinde havuzun yıpranması ve beklenen etkiyi kaybetmesini önlemek için yalıtım gibi işlemler uygulanmaktadır.

Havuz Yalıtımı Ne İşe Yarar? | Neden Gereklidir?

İzolasyonlar sağlık ve tasarruf için etkili olan yapı malzemeleridir. Havuz alanı içerisine yabancı cisim girmesi hem havuzun yapısal ve tekniksel bozukluğuna yol açmaktadır hem de sağlık açısından sorunlar teşkil etmektedir.

Zaman içerisinde havuzlarda çatlaklıklar meydana gelebilmektedir. Yıpranmaya bağlı olarak havuzların kullanım durumunda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumları önleyebilmek adına havuz izolasyonlarına gerek duyulmaktadır. Uzun süreli havuz kullanımı için yalıtım yapılmasını başta sağlık olmak üzere ekonomik anlamda da önermekteyiz.

Havuzun berrak olması görüntü açısından da bir estetiklik sunmaktadır. Yalıtımı olmayan bir havuzun berrak olmasını beklemek yanlış olacaktır. Özellikle süs havuzları gibi tasarım havuzlarında sızıntı yaşandığında görüntü kirlilikleri yaşanmaktadır. Sızıntı ile birlikte çatlaklıkların büyümesi ciddi enfeksiyon ve yaralanmalara sebep olacaktır. Tüm bu gibi sorunların önüne geçmek için havuz yalıtımı işlemleri yapılmalıdır.

Havuz İzolasyonu Özellikleri Nelerdir?

Çocuk ve yetişkin fark etmeksizin havuzun insan vücudunu ve zihnini dinlendiren bir özelliği bulunmaktadır. Bu keyifli anların tadını en iyi şekilde çıkarmak için havuz içerisindeki riskleri en aza indirmek gerekmektedir.

 • Yabancı cisimlerin girişi önlenir.
 • Su kaçağı / sızdırması önlenir.
 • Yalıtım ile yüzeydeki çatlaklar kontrol altına alınabilir.
 • Havuza yapılan yalıtım üzerine seramik ve benzeri ürünler dizilebilmektedir.
 • Sağlıklı bir havuz kullanım imkânı sunar.

Havuz Yalıtımındaki Avantajlar

Yalıtımların sunmuş olduğu imkanlar ile havuz sistemlerinin uzun ömürlü olması sağlanmaktadır. Kullanım ömrü artan ve çeşitli dış etkenlerden korunan havuzların ekonomik anlamda da kişilere kolaylık sunduğu rahatlıkla söylenebilir.

 • Havuza gelebilecek toz, pislik ve yabancı cisimleri önler.
 • Yalıtımlar uzun ömürlüdür ve havuzun yıpranmasını önler.
 • Kaliteli malzeme kullanımı ve usta bir işçilik ile maliyette iyileşme imkânı sunar.
 • Su tasarrufu sağlanır, su sızdırılması önlenir.
 • Isı dengesini sağlayarak kullanışlı bir havuz alanı sunar.
 • Çeşitli hava koşullarına karşı havuz yapısı korunur.

Havuz Yalıtımı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Havuz yalıtımı için kullanılacak malzemeler alanında deneyimli kişiler tarafından hesap ve analiz yapılarak belirlenmektedir. Yalıtım malzemelerinin kalitesi, havuzun kullanım ömrü ve şeklini belirleyen etkenlerdir. Suyu yalıtan maddeler olan; poliüretan esaslı, derz dolgu, yarı elastik çimento ve su yalıtım boyaları gibi yapı malzemeleri kullanılmaktadır.

Yalıtımı olmayan havuzların zaman içerisinde aşınma ile karşı karşıya kalması söz konusu olacaktır. Bu durum da sağlık ve havuz kullanımı için risk yaratacaktır. Bu nedenledir ki başta yüzme havuzu sterilliği olmak üzere havuz bakımı için çeşitli özel kimyasallar kullanılmaktadır. Uzun soluklu havuz keyiflerinin temelini oluşturan yalıtım malzemeleri sayesinde sağlıklı bir zaman geçirmek mümkündür.

Kullanılan kimyasallar sebebiyle havuzda zaman içerisinde aşınma ve yıpranma meydana gelebilmektedir. Tam da bu noktada havuz yalıtımı gereklidir. Bir yalıtımın hazırlanması için öncesinde yüzey temizliği yapılmalıdır ve eksik görünen kısımlar tamamlanmalıdır.

Havuz içerisindeki suyun sızması, betonun aşınması, tahliye sistemi teknik sorunları ve derz dolgusu eksiklikleri tamamlanmalıdır. Hazırlanan betonun ardından tesisat sistemi ayarlanır ve su yalıtım bantları ile yalıtım malzemeleri uygulanmaktadır. Hazırlanan yalıtım malzemeleri ile suyun sızdırma durumları değerlendirilir ve kişinin isteğine bağlı olarak fayans ya da seramik döşemeleri yapılır.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?