trende
trende

Çatı Yalıtımı

14.02.2024
66
Çatı Yalıtımı

Çatı Yalıtımı Nedir?

Çatı yalıtımı yapımı çoğunlukla ses ve ısıdan korunmak amacıyla uygulanan bir sistemdir. Bir binanın en önemli kısmı olan çatı, yalıtımın yapılması ile evi daha sıcak tutar ve ses gibi dış etkenlerden korur. Çatının yalıtımı için kullanılan malzemelerin kalitesi sayesinde dış etkenlerin yarattığı olumsuz durumlar giderilmektedir.

Tüm mevsim koşullarına karşı yalıtımların direnç göstermektedir. Yalıtımlar hem ısı kaybını önler hem de su geçirmez özelliktedirler. Birden fazla yararı sağlaması ile birlikte uzun ömürlü olması aynı zamanda tam bir bütçe dostudur.

Uygulanan yalıtımın yaklaşık 40 sene kadar özelliğini göstermesi beklenmektedir. Özellikle yağmur ve kar gibi çatıları ıslatan hava koşullarına karşın yalıtımlar, sızıntıları engellemektedir. Kişilerin yaşamını kolaylaştıran yapı malzemelerinden olan yalıtımlar bu gibi zorlu durumlarda çok fazla avantaj sunmaktadır.

Çatı Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Çatı yalıtımı işlemlerindeki temel amaç çeşitli enerji türlerinin kaybını engellemektir. Yalıtım eksikliği yaşanan yerlerde ısı ve su kaçağını önleme amacıyla izolasyonlar uygulanmaktadır. Aynı zamanda iç ve dış mekân arasında yaşanan hava değişikliği sebebiyle yaşanabilecek küf ve mantar oluşumu yalıtım yardımıyla önlenebilmektedir.

Ev ortamı içerisinde konforun artması ve konut tasarrufu sağlamak adına alanında uzman kişiler tarafından çatı düzenlemeleri yapılmaktadır. Bunun en güzel kanıtı olarak % 30’lara kadar varan ısı denge avantajıdır. Günlük yaşamda da iç mekân sıcaklığı ve dış etkenlerden korunma, çatı izolasyonları ile mümkündür.

Çatı Yalıtımında Dikkat Edilecek Unsurlar

Bir binanın korunması, verimli olması ve dış yüzeyinin uzun süre yıpranmaması için yalıtımlar önemli bir rol oynamaktadır. Çatının yalıtımı için önerilen ve dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar sayesinde çatı yalıtımı daha verimli hale gelebilmektedir.

 • Çatı katı diye tabir edilen çatı ile bina arasındaki boşlukta yer alan eşyaların yapısı,
 • İçeriye hava akışının olup olmadığı,
 • Muhtemel sızıntıda yaşanabilecek sorunlar,
 • Dış etkenlerin binaya ve yalıtıma olan etkisi,
 • Yalıtım malzemesinin bina ve çatı ile uyumu
 • Düz çatı izolasyonu uygulanacak ise doğru malzeme seçilmesi gibi dikkat edileceklerde teknik unsurlar da yer almaktadır.

Çatı Yalıtımı Özellikleri Nelerdir?

Yalıtım maddeleri, yaşanan ortam için dengeyi ve konforu sağlayan niteliktedir. Evin konumu, cephesi ve büyüklüğü ile ilişkili olan yalıtımların kendine ait pek çok özelliği bulunmaktadır.

 • Uzun ömürlü ve maliyetinin uygun olması ile bütçe dostudur.
 • Çeşitli mevsim koşulları karşısında olumlu yönde etki göstermektedir.
 • Bina içerisindeki ısı kaybının dışarı çıkmasını önler ve böylelikle enerji tasarrufu sağlar.
 • Su yalıtımı imkânı sunması ile evin içerisine su girişini önlerken; tavan ve duvar gibi alanlarda küf ve mantar oluşumunu engeller.
 • Çevre dostu yapı malzemesinden oluşur ve karbon ayak izini azaltmaktadır.

Çatı İzolasyonunun Avantajları

Çatı yalıtımı avantajları sayesinde günümüzde artık eski evler de dahil olmak üzere bütün binalara yalıtım işlemleri uygulanmaktadır. Uzun ömürlü bir özelliği olmasının yanında enerji tasarrufu adına ciddi ölçüde imkanlar sunması, ev sahipleri açısından oldukça büyük bir avantajdır.

Bir izolasyon malzemesinin ve işlemin uygulanması ne kadar kaliteli olursa bir o kadar da yüksek performans beklenebilir. Başta ısı olmak üzere ses ve su geçirmeyen yalıtımlar, ev yapı konforu olarak önemli ölçüde avantaj sağlamaktadır. Tasarrufun yanı sıra nem ve ısı dengesinin ayarlanması sayesinde sağlık açısından verimli bir ortam hazırlanmaktadır.

Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İzolasyonun yapılacağı alan temizliği yapılarak zeminin pürüzsüz olması sağlanır. Bunun yanında zemin yüzeyine varsa delik, çıkıntı ve eksiklikler giderilir. Yalıtımın uygulanacağı beton ya da diğer yapı malzemeleri su geçirmez bir konuma getirilir. Böylelikle yapının ıslanması engellenir. Son olarak düz bir yüzey sağlanarak havalandırma alanı planı yapılır.

Çatı yalıtımı aşamaları alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından analizler yapılarak hazırlanmaktadır. Her bir yapı için uygulanacak olan yalıtım basamakları farklılık gösterebilmektedir. Bunun için yalıtım öncesi uzman kişilerden fikir alarak kullanılacak yapı malzemesi üzerine bilgi sahibi olmak önemlidir.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?