trende
trende

SU İZOLASYONU

14.02.2024
314
SU İZOLASYONU

SU İZOLASYONU

Bazı yaşam alanları suyun sorun yaratacağı alanlarda olabilir. Bu olumsuz durumun yaşanmaması için gerekli olan şey su yalıtımıdır. Su yalıtımı sayesinde sudan kaynaklı oluşabilecek rutubet ve küf engellenmiş olur. Binaların, beton duvar içlerinde olabilecek olan su sızıntılarında uygulaması yapılabilir. Su izolasyonu sayesinde hem yapı içini hem de yapı dışını koruyabiliriz. Bu sayede uzun ömürlü olması sağlanır. Uzun bir sürede bakım ve onarım maliyeti harcaması gerektirmez.

SU İZOLASYONU NASIL YAPILIR?

Su izolasyonunda öncelikle yüzey için hazırlıklar yapılır. Yüzeyin düz, toz ve kirden arınmış ve kuru olması gereklidir. En önemli nokta ise uygulama yapılacak olan alandaki çatlak ve yarıkların doldurulması ve o şekilde devam edilmesi gereklidir. Su izolasyonun yapılacağı alana uygun olacak olan malzeme seçilir. Seçilen malzemeye uygun olacak şekilde rulo, fırça ve yapıştırma gibi farklı türde yöntemler kullanılarak uygulama yapılır.  Üreticinin ürün için verdiği talimatlara dikkat edilerek uygulama yapılması gereklidir. Kenarlara uygulamaya da dikkat edilmelidir. Uygulamadan sonra düzenli olacak şekilde bakım ve onarımı sağlanmalıdır.

SU İZOLASYON NERELERDE KULLANILIR?

 • Tuvalet
 • Banyo
 • Mutfak
 • Havuzlar
 • Bina temelleri
 • Pencere kenarları
 • Çatılar
 • Su depoları
 • Teras
 • Balkon

SU İZOLASYONU MALZEME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • Çimento esaslı su izolasyon malzemeleri
 • Likit su izolasyon membran malzemeleri
 • Likit bitümlü membran su izolasyon malzemeleri
 • Membran su izolasyon malzemeleri
 • Poliüretan likit membran su izolasyon malzemeleri

1-Çimento Esaslı Su İzolasyon Malzemeleri

Teras, bodrum, banyo vb. gibi suyla sürekli temas etmek zorunda kalan yüzeyler için yapılır. Bu su izolasyon malzemesi yarı ve tam esnekliğe sahiptir.

2-Likit Su İzolasyon Membran Malzemeleri

Diğer malzemelere göre en sık tercih edilen malzemedir. Diğerlerine göre esneklik katsayısı daha yüksektir. Bir astar uygulaması yapılır. Ardından rulo, mala gibi aletlerle iki kat şeklinde uygulaması yapılır. Esnekliği sayesinde ise daha sık tercih edilir.

3-Likit Bitümlü Membran Su İzolasyon Malzemeleri

Esnekliği ve suya karşı dayanıklı oluşundan dolayı çok kalitelidir. Bu izolasyon malzeme asfalt uygulaması olarak da bilinir. Düşey veya yatay olan her alanda kullanılabilir. Çoğunlukla ev içi kısımlarda daha çok tercih edilir.

4-Membran Su İzolasyon Malzemeleri

En sık tercih edildiği kullanım alanı inşaat sektörü diyebiliriz. Uygulanacak yapıyı tüm sıvılara karşı korur. Membran rulo halinde ve uygulandığı alana göre kalınlık ve modelde üretilir. Eğimli çatılar, balkon, bahçe, teras, bodrum duvarları, su arıtma tesisleri vb. gibi yerlerde kullanılır. Bitki köklerine karşı da dayanıklı olarak üretilir. Bu sayede toprakla temas eden bahçe ve teras gibi alanlarda kullanılabilir.

5- Poliüretan Likit Membran Su İzolasyon Malzemeleri

Dış etkenlere karşı korumak amacıyla düz çatılara uygulanan yalıtım türüdür. Mükkemel seviyedeki esnekliğiyle dış faktörlere karşı çok dirençli olur. Balkon, teras, çatı ve dış yüzeylerde su yalıtımı amaçlı kullanılır.

NEDEN SU İZOLASYON YAPTIRMALISINIZ?

Bina yapıldığı sırada yalıtım uygulaması yapılmadıysa bina birçok farklı faktörden etkilenebilir. Hava şartlarından kaynaklı yağışlarda oluşan su birikimleri, yağan yağmur ve kar sularının yapıya temas etmesi gibi birçok faktör etkilidir. Yapının içine su sızması yapıyı zayıflatır. Bu da yapının çabuk çürümesine neden olur. Toprağa yakın yerlerde su birikmesi sebebiyle oluşan nemden kaynaklı küf ve rutubet oluşumu da olabilir. Tüm bunlar belli başlı etkenler. Yapının çatlak ve yarıkları da onarıldıktan sonra uygulanacak olan su izolasyon işlemi uzun ömürlü bir yapı sağlar. Bundan dolayı su izolasyonunu yapının yapım aşamasında tercih etmek doğru bir tercihtir.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?