trende
trende

Teras İzolasyonu

14.02.2024
222
Teras İzolasyonu

TERAS İZOLASYONU

Hava şartlarına bağlı olarak terasların kullanımı değişiklik gösterebilir. Kış mevsiminde yağıştan kaynaklı olarak suya maruz kalır. Bundan dolayı nem ve rutubet oluşmasına sebep olur. Yazın ise hava sıcaklığından dolayı terasın sık kullanımından yıpranma artar. İnsan kaynaklıda sürekli olarak hasar ve darbe kaynaklı hızlı bir çürüme olabilir. Bunlardan dolayı teras izolasyonu gereklidir. İzolasyon yapıldığında terasın uzun ömürlü olmasını sağlar. Buna bağlı olarak uzun bir süre bakım ve onarım gerektirmemesi de avantaj sağlar. Terasa sahip alan için maliyet gerektirmeyen şartlar sağlanmış olur. Teras için gerekli olan izolasyonlardan en sık tercih edilen izolasyon su izolasyonudur. Peki teras su izolasyonu nedir ve nasıl olur. Biraz bundan bahsedelim.

TERAS SU İZOLASYONU NEDİR?

Hava şartlarından kaynaklı olarak terasın su tutması ve buna bağlı olarak küf ve rutubet oluşumu oluşur. Betona sızan sudan kaynaklı betonda erkenden çürümeye başlar. Bundan dolayı teras su izolasyonu yaptırmak hem çürümeyi hem de rutubeti önler. Bu sayede terasın konforlu bir şekilde kullanıma açılması sağlanır. Önemli bir diğer nokta terasta su birikmesinden dolayı betona sızan su sadece terasın yapısını değil tüm yapının zayıflamasına sebep olur. Bu yüzden teras su izolasyonu sayesinde sadece teras değil tüm bina yapısı da korunmuş olur. Kısacası teras su izolasyonu sayesinde olabilecek nem ve sıcaklık hasarları önlenmiş olur.

TERAS SU YALITIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?

 • Mevsimsel olabilecek her türlü riskten korur.
 • Dış yüzeye yapılmasının iç yüzeyi korur.
 • Sayesinde yapının beton ve çimentosu korunur.
 • Enerji tasarrufunu destekler.
 • Bina içindeki sıcaklığı dengeler.
 • Uygulama yapılan yapının erkenden zayıflamasını engeller.

TERAS SU İZOLASYONUNDA HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Teras su izolasyonu için kullanılan yöntemler değişiklik gösterebilir. Değişiklik göstermesinin sebepleri ise iklim koşulları, uygulama yapılacak zeminin yapısı ve bütçe gibi faktörlerden etkilenebilir. Teras su izolasyonunda kullanılan yöntemler;

 • Akrilik su izolasyon membran,
 • Bitümlü membran su izolasyon,
 • Poliüretan sıvı membran su izolasyon,
 • Mekanik sabitleme,
 • Ahşap zeminler için su izolasyonu gibi yöntemler vardır.

TERAS SU İZOLASYONU UYGULAMASI NASILDIR?

 1. Aşama: Uygulama yapılacak yüzey dikkatli bir biçimde incelenir. İncelemeden sonra eksik malzemeler ve kullanılacak yöntem belirlenir. Buna göre bir plan oluşturulur.
 2. Aşama: Yüzey temizlenir. Yüzeyde çatlak ve yarıklar mevcutsa tamir edilir ve yüzey tekrar temizlik işlemi yapılır.
 3. Aşama: Uygulama yapılacak yüzeyin doğru bir şekilde ayarlanması gerekli. Teras içerisinde su birikmesini engelleyecek bir eğim hattı oluşturulmalı.
 4. Aşama: Yüzeye uygulanacak olan malzemenin daha kuvvetli şekilde yapışmasını sağlamak için astar uygulaması yapılır.
 5. Aşama: Belirlenen yönteme uygun malzemelerle yüzeye izolasyon uygulaması yapılır. Yapılış aşamasında dikkatli bir şekilde uygulama yapılır.
 6. Aşama: Uygulama yapılacak alanda detay isteyen yerler var ise bunlara uygun çalışmalar yapılır. Örneğin mevcut bir baca varsa bacanın çevresine uygun dikkatli bir uygulama yapılır.
 7. Aşama: Kuruma sürecine bırakılır. Kuruma sürecinde terasın kullanıma kapatılması gereklidir.
 8. Aşama: Son kontroller yapılarak teras kullanıma açılır.

Teras su izolasyonu yapılacak yerin dikkatle kontrolü sağlanmalı ve işinde profesyonel bir ekip tercih edilmelidir. Yapılan uygulamanın iyi olması uzun ömürlü bir yapı koruması sağlar. Bu sayede uzun bir süre onarım ve bakım maliyetiniz olmaz. Teras su izolasyonu sayesinde su sızmasını engeller ve hem terasın hem de yapının çürüme ve bozulmasını engelleriz.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?