trende
trende

Endüstriyel Zemin Kaplama

14.02.2024
226
Endüstriyel Zemin Kaplama

Endüstriyel Zemin Kaplama

Endüstriyel zemin kaplama sistemleri hem çeşitlilik hem kullanış amacına göre geniş bir alan yaratmaktadır. Havaalanlarından sanayi tesislerine kadar her alanda kullanılan kaplama türüdür. İş yeri statüsündeki yerlerden fabrika zemin kaplamasına geniş bir yelpaze yaratılmaktadır.

Hareketliliğin fazla olması temasın sık olması endüstriyel alanda yapılacak kaplama işlemlerini daha hassas hale getirmektedir. Beton ve çimento ağırlıklı kaplama malzemelerinin yanında epoksi ve kauçuk ve pvc ürünleri endüstriyel kaplama alanında kullanılan yöntemlerdendir.

Ana kıstas sağlamlık, kullanım kolaylığı, bakım tekniklerinin düşük maliyet ortaya çıkarmasıdır. Bütün bunlar teknolojik yöntemler kullanılarak bir araya getirilmektedir.

Endüstriyel Zemin Kaplamanın Sık Kullanıldığı Alanlar

 • Endüstriyel zemin kaplamanın en çok kullanıldığı yerlerden havaalanları zeminleri birinci sırada yer almaktadır.
 • Nakliyat şirketleri ve taşımacılık alanında hareketliliğin yüksek olduğu depolama sahalarının zeminlerinde de endüstriyel kaplama tercih edilmektedir.
 • Gıda endüstrisinin yoğun olduğu çalışma alanlarının zeminleri endüstriyel zemin kaplama işlemlerine tabi tutulmaktadır.
 • Alışveriş merkezlerindeki hareketliliğin ortaya çıkaracağı aşınma oranını karşılayabilecek sağlamlıkta endüstriyel zemin kaplama teknikleri kullanılmaktadır.
 • Tekstil endüstrisinin ortaya çıkardığı yoğun temponun getirdiği tozlanma ve aşınmaya karşı dayanıklı bir kaplama yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Lojistik merkez konumundaki iş yerlerinde insan ve araç trafiğine karşı dayanıklı endüstriyel zemin kaplama teknikleri değer kazanmaktadır.

Endüstriyel Zemin Kaplama Seçenekleri Nelerdir?

 • Kayganlık istenmeyen sürtünmenin en az oluşması istenilen alanlarda genellikle beton ve çimento kaynaklı endüstriyel kaplama tekniği uygulanmaktadır. Mala ile uygulanan sistem pürüzlü bir zemin yaratmaktadır. Bu sistem genellikle otopark zeminlerinde ve yol olarak kullanılan alanlara uygulanır.
 • İş yerleri lojistik alanların zeminlerinde parlak beton kaplama yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Estetik görünümü dayanıklı yapısıyla çimentonun varlığını hissettirmektedir.
 • Özellikle kayganlığı önlediği gibi darbeleri minimuma indiren pvc ve kauçuk endüstriyel zemin kaplama tekniği çok yönlülüğü ile ön plana çıkmaktadır. Yanmaya karşı dayanıklılığının yanında su geçirmez özelliği ile iç mekanlarda rutubeti minimuma indirmektedir.
 • Endüstriyel zemin kaplama alanında en çok tercih edilen epoksi zemin kaplama yöntemidir. Kolay elde edilmesi anti bakteriyel olması tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Epoksi boyalardan farklı zemin kaplama malzemesi olma özelliğine sahiptir. Araç ve insan trafiği bakımından aşınmaya dayanıklı ve temizliği basit bir yöntemdir.
 • Kaydırmaz özelliğinin yanında maliyetinin düşük olduğu bilinen vinil endüstriyel zemin kaplama dünya genelinde yaygındır. Dezavantajı insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda fazla tercih edilmemesidir.

Endüstriyel Zemin Kaplama Avantajları?

 • Çalışma alanlarında uzun ömürlü kullanışlı şık ortamların yaratılması sağlanmaktadır. Modern yapıların estetiğine katkıda bulunurken gözü yormayan kullanışlı bir çalışma ortamı yaratmaktadır.
 • Üretim tesislerindeki hareketliliğe karşılık kaza önleme yöntemine katkıda bulunması göz ardı edilemeyecek bir avantajdır. Kaydırmaz yapısı darbe emici özelliği sayesinde çalışanların iş güvenliğini artırmaktadır.
 • Verimi ve iç kalitesini artırması açısından insan sağlığını destekleyici bir ortam elde edilmektedir.
 • Kullanım alanının yapısına göre Parlak pürüzsüz özelliği ile derinlik kazandırır. Bunun yanında pürüzlü beton kaplama tekniği sayesinde kaydırmaz özelliği ön plana çıkmaktadır.

Endüstriyel Zemin Kaplama Fiyatları?

Çeşitlilik ve hammadde kullanım oranlarına göre endüstriyel zemin kaplama fiyatları değişiklik arz etmektedir. Özellikle kauçuk, pvc, beton kaplama teknikleri orta düzeyde bir fiyat ortaya çıkarmaktadır. En düşük maliyetle vinil endüstriyel kaplama tekniği sunulmaktadır.

Endüstriyel alanlarda yapılacak kaplama işlemlerinden önce zemin alanı hesaplanmalıdır. Ortaya çıkacak işçilikler en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak modern bir çalışma yaratılmaktadır.

Endüstriyel zemin kaplama fiyatlarını en çok etkileyen unsur zeminde yapılacak alt yapı çalışmaları olmaktadır. Zemin önceden düz ve pürüzsüz bir ortam yaratıyorsa işçilik oranı düşük olacağından maliyet oranı değişim kazanacaktır.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Fatih Akkaya
  Fatih Akkaya
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?